ATÖLYE ÇALIŞMALARI


On kere ölç bir kere biç

Önce çırak olur atölyeyi süpürür ardırdan bir zımpara ile başlar ve biçtiğin ağacın kokusu ile devam eder bu yolculuk. Her zaman önce kafa sonra eller çalışır, on kere ölçülür bir kere biçilir…

Marangozluk insanoğlunun öğrendiği en eski mesleklerden birisidir. Çeşitli alanlarda kullanılan ahşap malzemeleri ham halinden eşyalara, objelere veya teknelere dönüştürmek için çeşitli kabiliyetlere ve yeterli bilgiye sahip olmak gerekmektedir. Siz de atölyemizde sizin için hazırladığımız eğitimlere kayıt yaptırarak ahşap işleme eğitimi alabilmektesiniz.

Tekne marangozluğu da bu sektörün bir parçasıdır fakat kullanılan ahşap cinsleri ve uygulama teknikleri diğerlerinden daha farklıdır. Ortaya çıkacak ürün deniz gibi zorlu şartlarda kullanılacağı için malzeme detayı ve ahşap işçiliği oldukça önemlidir. Bir tekne atölyesinde normal mobilya makinelerinin aksine daha çok ahşap işleme makineleri ile ahşap işleme el aletleri kullanılır. Bu makineleri kullanarak ahşaba şekil vermek belirli bir seviyede tecrübe gerektirse de ahşap işleme el aletleri ile kolayca çalışılabilmektedir.

Atölyemizde kullandığımız makinelerin ve ahşap işleme el aletlerinin isimleri ise,

Yatar daire testere

Dikey şerit testere

Planya

Kalınlık

Dikey freze

Ahşap işleme el aletleri;

Rende

İşkence

Eğe

İskerpela

El testeresi

Gönye

Pergel

Zımpara

Spatula

Bıçak

Kullandığımız bu makineler ve el aletleri bizim için oldukça önemlidir. Bu sebeple atölye düzeni çok fazla önemlidir. Her haftanın son çalışma günü makinelere bakım yaparak el aletlerini gözden geçirmek bir atölyenin düzeni için oldukça önemlidir.


%d